Jak schudnąć po ciąży?
Ciąża to czas wielu zmian w organizmie kobiety. Dotyczy to też masy ciała.
Średni przyrost masy ciała w ciąży to 10-14 kg, ale często jest to znacznie więcej. Zależy to od wielu czynników, przede wszystkim: przebiegu ciąży, naszych nawyków żywieniowych oraz genetycznych predyspozycji.
Różne jest też tempo powrotu do sylwetki sprzed ciąży po porodzie. Niektóre kobiety karmiąc piersią chudną bardzo szybko, nawet jedząc nie do końca zdrowo.
Ale zazwyczaj nie jest tak kolorowo. Masa ciała stoi jak zaczarowana i ani drgnie.
Podejmij wyzwanie LOW CARB – Twój przepis na szczupłą sylwetkę!
To dieta stworzona dla osób, które:
- są zmęczone i brakuje im energii
- mają problem z uczuciem głodu w czasu odchudzania
- zmagają się z nadwagą
- mają problem z podjadaniem i ochotą na słodycze
- mają problemy z gospodarką węglowodanową (IO, cukrzyca, PCOS, hiperinsulinemia)
- czują się obrzęknięte
W takiej sytuacji szukamy sposobu na skuteczne odchudzanie po ciąży.
Mam dla Ciebie kilka rad jak zdrowo wrócić do formy po ciąży.
Zrób to z głową
Chęć pozbycia się dodatkowych kilogramów pojawia się właściwie od razu po powrocie ze szpitala. Warto się jednak zastanowić czy jest to na pewno dobry moment na odchudzanie.
Po ciąży i porodzie Twoje ciało potrzebuje regeneracji. Ale nie tylko ciało…
Hormony nadal szaleją, do tego to poczucie odpowiedzialności i często bezradności w opiece nad małym dzieckiem sprawiają, że czasem trudno jest zapanować nad swoimi emocjami.
Dlatego daj sobie czas. Z odchudzaniem poczekaj na moment, kiedy poczujesz się lepiej, kiedy wszystko sobie na nowo poukładasz. Będzie Ci wtedy zdecydowanie łatwiej zacząć i trwać w przestrzeganiu diety.
Ostrożnie z deficytem kalorycznym
Odchudzanie, zawsze w pierwszej kolejności kojarzy się ze zmniejszeniem kaloryczności diety. Faktycznie, zazwyczaj tak to wygląda. Ale podczas karmienia piersią zasady są nieco inne.
Do produkcji mleka Twój organizm potrzebuje dodatkowej porcji energii. Wyobraź sobie co się dzieje, kiedy Ty zamiast zjeść więcej, dodatkowo obcinasz ilość kalorii. Organizm zaczyna czerpać z rezerw, ale nie tylko tych tłuszczowych. Taka sytuacja doprowadzi do wystąpienia poważnych niedoborów m.in. witamin i składników mineralnych, a z czasem do zaniku pokarmu.
Kluczowe są pierwsze 3 miesiące, kiedy to laktacja się stabilizuje. Po tym czasie, w zależności od masy ciała matki, można myśleć o zastosowaniu niewielkiego deficytu kalorycznego.
Dlatego w czasie karmienia piersią nie stosuj diet niskoenergetycznych. Dopasowanie właściwego wariantu kalorycznego dla Ciebie zostaw specjaliście, czyli dietetykowi.
A jeśli szukasz diety, która skutecznie i zdrowo pozwoli Ci wrócić do formy po ciąży, to mam coś dla Ciebie – Dieta po ciąży!
Dopasuj ilość posiłków do swoich możliwości
Częstym problemem młodych mam jest przewlekły brak czasu. Może to być też kłopotliwe w kontekście stosowania diety. Ale nie musi…
Jeśli nie jesteś w stanie przygotować i zjeść 5 posiłków dziennie, to spróbuj z 4, a nawet z 3. Tak też będzie dobrze, nawet jeśli Twoje przerwy między posiłkami będą dłuższe niż 3-4 godziny. Ważne, że będzie to zgodne z Twoim zapotrzebowaniem, a przygotowane posiłki będą dobrej jakości.
Pamiętaj, że nie muszą to być wyszukane dania, jak z restauracji. Śmiało możesz gotować na kilka dni, a nawet korzystać z pewnych gotowców, jak np. mrożone mieszanki warzyw.
Zrezygnuj z podjadania
Podjadanie pomiędzy posiłkami, to jedna z najczęstszych przyczyn braku efektu w odchudzaniu. Głównie dlatego, że znacząco zwiększa kaloryczność diety. I to w sposób niekontrolowany.
Spróbuj zjadać swoje posiłki co 3-4 godziny. Oczywiście nie chodzi o to, żeby jeść z zegarkiem w ręku.
Stwórz plan i staraj się go przestrzegać, ale nie zniechęcaj się jeśli coś się opóźni albo nie pójdzie tak, jak chciałaś.
Pozbądź się z domu niezdrowych przekąsek
Jeśli masz w domu jakieś zapasy słonych przekąsek albo sklepowych słodyczy, to na samym początku akcji: odchudzanie po ciąży, najlepiej będzie się ich pozbyć.
Na pewno już nie raz przekonałaś się o tym, że jak masz jakieś smakołyki pod ręką, to zawsze prędzej czy później po nie sięgniesz. Tak to po prostu jest.
Dlatego, dla świętego spokoju najlepiej się wszystkiego pozbyć. Dzięki temu, w trudniejszej chwili nie sięgniesz po coś niezdrowego.
Nie zajadaj stresu
Stres to zjawisko, które towarzyszy nam każdego dnia. Młodej mamie zdecydowanie też go nie brakuje.
Spróbuj znaleźć swój sposób na rozładowanie negatywnych emocji.
Zajadanie stresu nie tylko dostarcza dużych ilości dodatkowych kalorii, ale też często kończy się wyrzutami sumienia.
Pij wodę
Odpowiednie nawodnienie to kluczowa sprawa w czasie odchudzania, tego po ciąży też.
Dzięki wypijaniu właściwej ilości płynów m.in. pozbywamy się nadmiernie zgromadzonej wody w organizmie, dbamy o prawidłową pracę przewodu pokarmowego, ale nie tylko. Popijając pomiędzy posiłkami zmniejszamy też ryzyko podjadania i łatwiej nam utrzymać regularność posiłków.
Odpowiednia ilość płynów jest również kluczowa do produkcji pokarmu, więc w czasie karmienia piersią nabiera to jeszcze większego znaczenia.
Zapotrzebowanie na wodę w czasie karmienia piersią wzrasta nawet do 3,5l. To duża ilość. Dlatego miej zawsze butelkę wody pod ręką: podczas karmienia, sprzątania czy na spacerze.
Zadbaj o aktywność fizyczną
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Położników i Ginekologów (ACOG) do treningów można wrócić nie wcześniej niż 6 tygodni po porodzie naturalnym i 12 tygodni po cesarskim cięciu i to stopniowo.
Ale nie oznacza to, że przez ten czas musisz prowadzić siedzący tryb życia. Nie spiesz się z intensywnymi treningami, ale ruszaj się. Spaceruj, nawet kilka razy dziennie.
Odchudzanie po ciąży to często nie lada wyzwanie. Ale na szczęście z dobrą dietą jest to możliwe. Taką dietą jest: Dieta po ciąży!